UK ETA reisiluba ja selle taotlemise protseduur koos nõuannetega

Alates 2.aprillist 2025 on Ühendkuningriiki reisimiseks vajalik elektrooniline reisiluba ehk ETA (Electronic Travel Authorization). Juba alates 2023.a. novembrist kehtis see nõue Lähis-Ida kodanikele, nüüdsest lisandusid ka Euroopa, Ameerika, Austraalia, Uus-Meremaa jm maade kodanikud.

Igal juhul üks mis kindel, kui sul on Eesti pass ja sa plaanid reisida Šotimaale, Inglismaale, Walesi või Põhja-Iirimaale, tuleb sul enne reisi algust teha ära elektrooniline reisiluba ehk UK ETA. ETA on vajalik ka transiidi korral (va juhul, kui ei väljuta transiittsoonist).

Ühendkuningriiki saab siseneda vaid passi alusel ja nüüdsest peab passis olema ka ETA, turismi eesmärgil saab riigis viibida kuni 6 kuud järjest.




Hea teada:

>> ETA taotlemine maksab 10 GBP (u 12 EUR) ja taotlust saab esitada elektrooniliselt.

>> ETA tuleb taotleda kõikidele reisijatele sh imikutele.

>> ETA taotlemine maksab 10 GBP (u 12 EUR) ja taotlust saab esitada elektrooniliselt.

>> Reisiloa saamine võtab aega kuni 3 päeva ja taotlus tuleb teha kõikidele reisijatele eraldi. Positiivse vastuse korral saabub kinnituskiri e-mailile.

>> Elektrooniline reisiluba kehtib 2 aastat või passi kehtivuse lõpuni, kui passi kehtivusaeg lõppeb varasemalt.

>> Taotlust saab esitada läbi ametliku kodulehe või UK ETA mobiilirakenduse.






📝 
Tegime selle teekonna prooviks läbi ja siin on lühiülevaade meie kogemusest (jah, oli ka mõningaid ajutisi raskuseid)

Päev 1:

Otsustasime alla laadida UK ETA äpi, kuna see tundus lihtsam kui dokumentide kodulehele üleslaadimine. Aga kuna kasutasime vaid seda varianti, siis ei oska teist võimalust kommenteerida.

See on ametlik äpp


Lühidalt koosneb taotlemise protsess neljast sammust:

✅ Taotluse esitamine läbi ametliku kodulehe või mobiilirakenduse.

✅ Andmete esitamine - sul on vajalik esitada meiliaadress, passiandmed, teha endast pilt ja vastata paarile reisimise ajalooga seotud küsimusele.

Maksa viisa taotlemise tasu (hetkel 10 GBP).

✅ Oota vastus ära - enamik taotlustest saavad vastuse 72 tunni jooksul.


Tundub ju lihtne 🤔

Selle lihtsuse lõksu langesime meiegi, kui esimene kord reisiloa taotlust esitama hakkasime. Mis see siis ära ei ole, teeme kiirelt ära (meil oli 40 minutit aega, siis tulid teised tegemised peale).

Kodulehelt lugesime, et vajalik on pass, meiliaadress, pildistamise või pildi üleslaadimise võimalus ning deebet- või krediitkaardiga maksmise võimalus. Kõik see oli meil olemas.





Laadisime äpi alla ja hakkasime suure hurraaga pihta.

→ esmalt tuli märkida oma meiliaadress, millele saadeti kinnituskood;

seejärel mobiilinumber ja kinnitada, kas tegemist on biomeetrilise passiga;

Senini kulges kõik sujuvalt.

→järgmisena tuli skaneerida passi põhileht oma andmetega 
📍
jälgi, et valgus sellelt lehelt tagasi ei peegeldaks ja kõik andmed oleksid loetavad;

→ järgmisena elektrooniline kiip, mis nagu selgus, asus meie passil tagakaanel (esimesel korral jäi meile arusaamatuks, millisest chip’st jutt käib ja kulutasime selle leidmiseks omajagu aega);





→ hoia telefoni stabiilselt ühe koha peal, kui triipkoodi skanneerid. 📍Tegime mõned korrad selle vea ja karistuseks pidime kaks sammu tagasi minema ning alustama uuesti passi skaneerimisest;

Pigem hoidu vigadest


→ passi andmed on kenasti aktsepteeritud (passi isikuandmete leht ja triipkood), siis järgmisena tuleb oma nägu jäädvustada

- esmalt profiilina (äpp juhendab kenasti, kui lähedal või kaugel peab nägu olema, et see etteantud ovaali sobituks);

- ja seejärel teha passipilt - nagu ikka nõue on ilma tugeva varjuta valge taustal

→järgnevalt tuleb sisestada kodune aadress, vastata mõnedele reisimise ajalooga seotud küsimustele ja kui see kõik on tehtud, siis on jäänud veel üks väike samm - maksmine.


❌ Tagasilöögid:

Olles jõudnud maksmise etappi ja mõtetes juba rõõmustasime, et asi tehtud, kui jäime maksekeskkonda “lõksu”. See muudkui keris ja keris ja keris, kuid midagi ei juhtunud, raha arvelt maha ei läinud, kuid kinnitust ka ei tulnud. Ootasime 2 minutit - ei miskit, sama seis. 5 minutit - ikka muutusteta. 10 minutit - kannatus katkes ja otsustasime makseviisi muuta.
Kuid katkestamise nuppu pole, seega ainus võimalus oli samm tagasi … ja olime automaatselt alguses. Nagu vana hea Tsirkuse lauamäng 🎲.

Õnneks oli meil veel aega ja hakkasime siis otsast peale. Seekord vist kiirustasime liialt või oli netiühendus sel hetkel vilets,  igal juhul passi triipkoodi skanneerimine ebaõnnestus kolm korda järjest (enda arust olime küll täpsed, rahulikud ja tähelepanelikud) ning süsteem pani meid tunniks ajaks ootele.
Jäta käik vahele - taas Tsirkus 🎲.


Aeg oli aga sealmaal, et polnud võimalik pikemalt oodata. Seega jäi reisiloa tegemine järgmisele päevale.


Päev 2:

Uue annuse kannatlikkusega proovisime järgmisel päeval uuesti.

Esimene katse - ❌ taaskord ei õnnestunud meil maksta ja peale paarikümne minutilist ootamist viskas süsteem meid algusesse tagasi;

→ Teine katse - makse õnnestus ja reisiloa kinnitus oli enne juba postkastis, kui jõudsin elevusest toibuda.

🌟🎈Saime ametlikult ETA-kinnituse🎈🌟

Ja eriti tore on see, et reisiluba ei ole vaja välja printida vaid see on sinu andmetega elektroonselt lingitud.


Lõpp hea, kõik hea. Lisan omalt poolt mõned soovitused:

👉Ära jäta reisiloa taotlemist viimasele hetkele. Nagu selgus, süsteem ei ole täiuslik ja kõik ei pruugi esimesel korral sujuda;

👉Ära kiirusta ja veendu, et kõik esitatud andmed oleksid korrektsed;

👉Tee taotlus ametlikul kodulehel või äpis, vaid nii vastutad ise tulemuste eest;

👉
Kontrolli, kas sul on ETA reisiluba vaja (Eesti passi puhul on) ja hoia end jooksvalt reisinõuetega kursis Reisi Targalt;

👉Kui reisid läbi mõne Suurbritannia lennujaama (eestlaste seas enamkasutatavad UK transiitlennujaamad on Heathrow, Stansted, Gatwick), veendu, et sul poleks vaja transiittsoonist lahkuda, kui sa ei plaani viisat teha. Minu soovitus oleks siiski reisiluba ära teha, sest kunagi ei tea, mis olukord võib tekkida. Lennud hilinevad, jääd plaanitud jätkulennust maha ja asenduslend väljub näiteks teisest Londoni lennujaamast, kuhu jõudmine nõuab riiki sisenemist. Reisiluba maksab 10 GBP ja kehtib 2 aastat, kui sinu pass sama kaua kehtib. See summa ei tapa ja kui seekord seda vaja ei lähe, siis saad seda kasutada ka tulevikus.



Kuna ka meil tekkis mõningaid tõrkeid, siis uurisin veidi teiste kasutajate kogemusi ja toon siin välja põhilised probleemkohad:

🚩kõige rohkem negatiivset tagasisidet on saanud süsteemi tõrked ja rakenduse vead. Nii nagu meiegi seda kogesime, siis kõik ei sujunud esimese korraga. Ka paljud teised on teavitanud raskustest dokumentide üleslaadimisel ning maksete töötlemisega seotud probleemidest;

🚩raskendatud suhtlemine - keeruline on saada tagasisidet,kui taotlus lükati tagasi ja kui soovid saada lisainfot, kas ja kuidas oleks võimalik puudusi kõrvaldada;

🚩pikemad töötlemisajad - kuigi vastust lubatakse 3 päevaga, siis osad reisijatest on pidanud pikemalt ootama. Meie küll saime reisiloa sõna otseses mõttes sekunditega, kuid see võis olla ka erand.
Said ETA reisiloa kinnituse 👏
🏰Broneeri oma majutus >>


👀 Loe järgmisena >>


Eelmine
Kirsside õitsemise aeg Edinburghis
Järgmine
Mary King's Close Edinburghis - kas külastada?

Sellel postitusel on 1 vastus

Minu arvates on lauaarvutilt tegemine palju lihtsam. Peab lihtsalt teadma, et on vajalik passi skaneering ning üks pilt endast, mis pole sama, mis passis. Failid enne valmis ja kõik läheb libedasti. Mina sain positiivse vastuse sekunditega.
Mart Palmas
28. märts 2025
Email again: